Jak pisać skuteczne call to action?

Jak pisać skuteczne call to action?

CTA – co to takiego?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, czym tak naprawdę jest call to action. Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie może być nieco problematyczna, tym bardziej że w branży marketingowej ludzie baaaardzo lubią wszelkiego rodzaju skróty – CTA, PPC, SEO, SEM, CPC… wymieniać dalej? 😉

Wróćmy do sedna. CTA, czyli call to action, po polsku – wezwanie do działania. Jakiego działania? Najlepiej kupna produktu czy usługi, ewentualnie skorzystania z formularza kontaktowego bądź pozostawienia swojego adresu e-mail. Tak naprawdę możesz zachęcać do czegokolwiek.

Z CTA spotkasz się niemal na każdej stronie internetowej, a zwłaszcza na witrynach typu landing page, a więc stronach sprzedażowych. Wezwanie do działania jest ich ważnym elementem, który ma pomóc w zwiększeniu konwersji.

Jak pisać skuteczne call to action?

Pomimo tego, że typowe CTA to wyjątkowo krótkie teksty, rządzą nimi bardzo konkretne reguły. Poniżej znajdziesz 5 zasad, dzięki którym stworzysz przekonujące wezwania do działania.

1. Podkreślaj korzyść płynącą z wykonania akcji. Czytelnik musi wiedzieć, co zyska, decydując się na kliknięcie. Pamiętaj też, że ludzie są leniwi, dlatego warto zaznaczyć, że sama akcja nie wymaga od nich szczególnego zaangażowania.

Przykład: Chcę nauczyć się pisać skuteczne CTA w kilka minut!

2. Pisz prosto, nie ma nic gorszego niż niezrozumiałe CTA. Oczywiście możesz zrobić to w sposób kreatywny, jednak ostatecznie odbiorca musi wiedzieć, co się stanie, gdy wykona akcję.

3. Nie zwódź odbiorcy. Jeśli piszesz, że po kliknięciu będzie mógł zapisać się do edukacyjnego newslettera, to nie atakuj go promocyjną ofertą kupna wiertarki. Graj fair.

4. Tam, gdzie to możliwe staraj się pisać w pierwszej osobie. Mądre głowy twierdzą, że CTA są wówczas skuteczniejsze. Oczywiście nic na siłę, a jeśli nie jesteś przekonany do tego pomysłu, to zawsze możesz stworzyć dwie wersje i przeprowadzić testy A/B.

5. Zadbaj o kwestie graficzne. Dopilnuj, aby właściwie wyróżnić CTA.

Call to action – przykłady

Poniżej kilka luźnych przykładów CTA:

  • Chcę nauczyć się pisać skuteczne teksty sprzedażowe
  • Chcę otrzymać zniżkę na kolejne zakupy
  • Zostawiam swój mail i korzystam z promocji
  • Wchodzę i odbieram swój rabat

Mam nadzieję, że czujesz, o co chodzi. Jednak jeśli nie do końca, skorzystaj z pomocy eksperta. Chętnie przygotuję dla Ciebie skuteczne CTA. Zapraszam do kontaktu.