Nie zrozum mnie źle, ale to nie content marketing
Zacznijmy od tego, co content marketingiem nie jest. Trzy wpisy blogowe traktujące o przypadkowych tematach, kilka postów na Facebooku, czy samotna infografika nie mają nic wspólnego z marketingiem treści.
To wciąż content, jasne, być może wysokiej jakości, ale daleko mu do content marketingu.
W takim razie, czym jest content marketing? Co go charakteryzuje?
Przede wszystkim są to zaplanowane (słowo klucz) działania, polegające na tworzeniu i późniejszej dystrybucji (i mamy już dwa słowa klucze) wartościowych oraz spójnych treści. Mają one za zadanie wzbudzić zainteresowanie określonej grupy docelowej, przyciągnąć ją do marki, by finalnie skłonić jej członków do zakupu produktów, czy usług.
Skupmy się na naszych słowach kluczach, sprawdźmy, jakie drzwi otwierają.
Planowanie. Tak, content marketing to konieczność posiadania planu. Przypadkowe działania nie zdadzą się na nic. Musisz określić cele, stworzyć strategię i konsekwentnie ją realizować. Teraz rozumiesz, dlaczego pojedynczy wpis blogowy trudno uznać za działania content marketingowe?
Dystrybucja. Wiele osób o tym zapomina. Content marketing to nie tylko tworzenie treści, to również ich sprawna dystrybucja. Co z tego, że stworzysz świetny content, skoro nikt go nie zobaczy? Pamiętaj o tym i z góry planuj, w jaki sposób dostarczysz przygotowane treści do odbiorców.
Content w content marketingu, czyli nie tylko słowo pisane
Mówione również. I nie tylko.
Marketing treści jest niezwykle ciekawy, również dlatego, że umożliwia pracę z wieloma formatami. Możesz pisać artykuły, ale też tworzyć ciekawe infografiki, nagrywać podcasty, czy materiały wideo. Tylko od Ciebie zależy, którą z dróg wybierzesz.
Zwróć uwagę na to, że każdy format rządzi się swoimi prawami. Inaczej przekażesz informacje, nagrywając podcast, a inaczej tworząc grafikę. Wydaje się to oczywiste, a jednak masa osób wciąż o tym zapomina.
Dystrybucja treści — jak robić to dobrze?
Prawdę mówiąc, nie jest to łatwe pytanie. Po pierwsze musisz zadbać o właściwy dobór kanałów komunikacji do grupy docelowej. Reklamy na Facebooku mogą nie przynieść żadnych rezultatów, jeżeli nie ma tam osób, do których kierujesz swoją ofertę. Pamiętaj też, że nie musisz być wszędzie obecny. Skala działań jest istotna, ale lepiej działać mądrze, niż bezsensownie przepalać budżet.
Poniżej lista sposobów komunikacji, którym — według mnie — warto się przyjrzeć.
- Media społecznościowe — musisz być w nich obecny, ale na pewno nie we wszystkich. Portale takie jak Facebook, Instagram, LinkedIn, czy Twitter dają mnóstwo możliwości, korzystaj z nich mądrze.
- Blog firmowy — jeśli masz stronę www, a pewnie masz, obowiązkowo zadbaj o firmowego bloga. To Twój własny kanał komunikacji, możesz na nim publikować, co tylko zechcesz. Regularnie publikowana treści pozwoli Ci też zadbać o pozycjonowanie całej witryny.
- Podcast — ta forma komunikacji staje się coraz popularniejsza. Stosunkowo niski próg wejścia (przyzwoity sprzęt możesz kupić za kilkaset złotych) to jej ogromna zaleta. Na rynku jest też masa platform, które pomogą w dystrybucji kolejnych odcinków (np. Spreaker, Anchor).
- Przy okazji, zapraszam do sprawdzenia mojego podcastu Żywy Content. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji dotyczących copywritingu i content marketingu.
- YouTube, Vimeo itp. — zapewne tutaj trafisz, jeśli chcesz publikować treści wideo. Według mnie to dobry wybór, ale tylko, jeśli jakość materiału jest na wysokim poziomie. Filmy nagrywane przysłowiową skarpetą to kiepski pomysł.
- Artykuły sponsorowane, biznesowe itp. — warto o tym pomyśleć. Publikacje na branżowych portalach zwiększą świadomość marki, ale też pozwolą na zdobycie wartościowych linków, a te wesprą działania SEO. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź platformy takie jak Linkhouse bądź Whitepress.
- Lista mailingowa — jej budowa to prawdziwe wyzwanie. Natomiast jeżeli uda Ci się zgromadzić sporo adresów, jesteś w bardzo fajnej sytuacji. Możesz np. zacząć rozsyłać własny newsletter, a raz na jakiś czas dodać do niego nienachalną ofertę sprzedażową.
- Webinary — czujesz się na siłach, żeby występować na żywo? Jeśli tak, webinary są dla Ciebie. Postaw na reklamę takich wydarzeń i przekazuj wiedzę zainteresowanym osobom. Gwarantuję, że zainwestowana energia wróci do Ciebie w postaci klientów.
Sugeruję też, zainwestować w reklamę. Dobre treści warto promować. Możesz postawić na wewnętrzne systemy reklamowe portali społecznościowych, na których działasz (np. FB Ads) lub skorzystać z reklam w wyszukiwarce — Google Ads.
Czy content marketing jest skuteczny?
Tak, jest. Tutaj nie ma, o czym dyskutować. Masa badań potwierdza, że generując ciekawe treści, jesteśmy w stanie przyciągnąć potencjalnych klientów, zbudować społeczność wokół marki. Musisz jedynie pamiętać, że to nie sprint, a maraton. Tutaj naprawdę potrzeba nieco czasu, żeby wszystko zaczęło grać, jak należy.
Podsumowując, zaplanuj swoje działania, twórz ciekawe treści, zadbaj o ich dystrybucję, a będzie dobrze. Content marketing to świetny sposób na budowę społeczności wokół marki, promocję produktów i zwiększenie sprzedaży. Wykorzystaj go!
P.S. Jeśli szukasz kogoś, kto przygotuje dla Ciebie ciekawe, wciągające teksty — zgłoś się do mnie. Chętnie się tym zajmę.